./JAZYKOM TANCA 2020
JAZYKOM TANCA 2020
JAZYKOM TANCA 2020
krajská postupová súťaž a prehliadka choreografií folklórnych súborov a tanečných zoskupení
Vyhlasovateľ: Národné osvetové centrum
Realizátor: Trnavské osvetové stredisko
Termín: 16. máj 2020 o 15,00 hod
Miesto: Divadlo Jána Palárika v Trnave
Charakteristika súťaže
· Celoštátna postupová súťaž a prehliadka choreografií folklórnych súborov a tanečných zoskupení je vrcholným podujatím tohto druhu na Slovensku. Celoštátne kolo sa uskutoční
13. – 15. 11. 2020 vo Zvolene.
· Súťaž je určená folklórnym súborom a tanečným zoskupeniam dospelých (Ak to choreografia/program vyžaduje, v diele môžu v nevyhnutnom počte účinkovať aj detskí interpreti)
· Súťaž nie je tematicky zameraná, ani vymedzená.
· Súťaž sa koná každé tri roky.
Ciele súťaže
· Hlavným cieľom súťaže je nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast jednotlivcov a kolektívov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie umeleckej tvorby v oblasti tradičného ľudového umenia a jeho folklorizovaných prejavov.
· aktivizovať činnosť a podporovať rozvoj folklórnych súborov, tanečných zoskupení, tvorcov, choreografov a interpretov;
· viesť k využívaniu originálnych výrazových prostriedkov, scénických a dramaturgických prístupov;
· popularizovať výchovu ľudovým umením a poukazovať na jej význam v komplexnej výchove;
· viesť k využívaniu originálnych výrazových prostriedkov, scénických a dramaturgických prístupov;
· viesť k poznávaniu tradičnej ľudovej kultúry Slovenska a oblastí historicky obývaných Slovákmi.
Súťažné kategórie
A. kategória: choreografie prezentujúce tradičnú formu folklórneho materiálu
(trvanie 3 – 20 minút)
B. kategória: tanečno-divadelné diela vychádzajúce, alebo inšpirované tradičným materiálom (3 – 20 minút)
C. kategória: komponovaný scénický autorský program (min. 40 minút)
Podmienky pre súťažiacich
· Na súťaži sa môžu zúčastniť všetky folklórne súbory a tanečné zoskupenia, ktoré vyvíjajú svoju umeleckú činnosť na území Slovenskej republiky, alebo členovia majú štatút Slováka žijúceho v zahraničí a prezentujú materiál z územia Slovenska, presahujúcich hraničných regiónov, alebo z oblastí historicky obývaných Slovákmi.
· Do regionálneho kola súťaže sa kolektívy prihlasujú podľa miesta svojho pôsobenia. Ak sa v mieste pôsobenia neuskutoční regionálne kolo, prihlásia sa do regionálneho kola v inom regióne daného kraja, ak s tým budú súhlasiť organizátori (v ostatných prípadoch sa stáva základným stupňom súťaže krajské kolo)
· Do súťaže sa prihlásite vyplnením elektronického formulára na stránke Národného osvetového centra: http://www.nocka.sk/sutaze-a-prehliadky v časti „Chcem sa prihlásiť“.
Súťažné podmienky
· Kolektív prechádza všetkými stupňami súťaže s tým istým súťažným vystúpením, ktoré uvedie v základnom stupni súťaže. (Medzi stupňami súťaže môže kolektív v súťažnom vystúpení robiť úpravy na základe odporúčaní odbornej poroty)
· Celkový počet členov vo všetkých zložkách kolektívu môže byť maximálne 45 členov. Výnimku tvorí kategória C.
· Súťažné čísla môžu mať trvanie 3 – 20 minút v kategóriách A a B a minimálne 40 minút v kategórii C.
· Súťažiaci sa nemôžu prezentovať so súťažným programom, s ktorým sa už v minulosti zúčastnili na celoštátnej súťaži, alebo sú staršie ako 5 rokov.
· V prípade kategórie C súťažiaci zasielajú videozáznam programu organizátorovi a odbornému garantovi celoštátnej súťaže, ktorým je Národné osvetové centrum. Program nesmie byť starší ako 3 roky.
· Z jedného folklórneho súboru či tanečného zoskupenia môže byť prihlásené maximálne 1 súťažné číslo do jednej z kategórií A alebo B. Popritom môže kolektív prihlásiť súťažné číslo i do kategórie C.
· Hudobný sprievod v kategórii A je akceptovaný len v živom prevedení, v kategóriách B a C je akceptovaný v živom, alebo reprodukovanom prevedení podľa potrieb diela.
Hodnotenie súťaže
· Hodnotenie prebieha zaradením všetkých súťažiacich v súťažných kategóriách do zlatého, strieborného a bronzového pásma, príp. mimo nich.
· Ďalej sa na nižších stupňoch súťaže môže udeliť jeden priamy postup do vyššieho kola. (Na nižšom stupni súťaže môže porota v prípade vynikajúcich vystúpení udeliť návrh na postup ešte dvom súťažným choreografiám v každej kategórii)
Kritéria hodnotenia
A. kategória - Vhodnosť výberu témy a spracovania materiálu s rešpektovaním dramaturgických a režijných princípov. - Rešpektovanie podoby a funkcie tradičnej príležitosti (zábavný, obradový či slávnostný repertoár; zvykoslovný materiál a pod.).- Rešpektovanie zákonitostí daného typu tanca a úroveň jeho interpretácie (forma a štruktúra tanca, funkcia motívov v rámci motivických radov, etiketa tanečného prejavu – správanie a roly partnerov v tanci...). - Dodržiavanie štýlovo-interpretačných znakov hudobno-spevného štýlu danej lokality/regiónu a úroveň ich interpretácie (výber piesní k typu tanca, typ hudobného zoskupenia, rytmika, harmonizácia, tempo, variačná technika, súhra jednotlivých hudobných nástrojov pri skupinovej hre, komunikácia s tanečníkmi, hlasové prejavy – pokriky, ujúkanie...). - Funkčné využitie tradičného odevu, obuvi a rekvizít. - Primeranosť choreografického zámeru schopnostiam interpretov. - Celkový dojem
B. kategória - Vhodnosť výberu témy a spracovania materiálu s rešpektovaním dramaturgických a režijných princípov a zámeru choreografa. - Funkčné využitie odevu, obuvi a rekvizít.- Tvorivý prístup pri umeleckom spracovaní a primeranosť choreografického zámeru schopnostiam interpretov - Režijná zložka – schopnosť budovať dramatickú situáciu, stavbu mizanscén, koherentnosť a vyspelosť režijnej koncepcie, schopnosť choreografa viesť interpretov a celkový temporytmus diela. - Dramaturgická zložka diela. - Interpretačná zložka – vyspelosť interpretačného (tanečného, spevného, hudobného, dramatického) prejavu, miera korešpondovania s choreografickou koncepciou diela, narábanie s motivikou, gestikou, mimikou a posturikou, schopnosť interpretov budovať/udržať dramatickú situáciu diela. - Výtvarná zložka – scénografia choreografie/programu, kostýmová zložka, rekvizity, práca so svetlom, miera korešpondovania výtvarnej zložky s celkovým vyznením choreografie/programu. - Hudobná zložka – zvládnutie hudobnej dramaturgie choreografie/programu, miera podpory hudby pri budovaní temporytmu choreografie/programu, či ako hudobná zložka súvisí a pomáha celkovej dramaturgii. - Celkový dojem – súlad jednotlivých zložiek, výpoveď choreografie/programu a jej/jeho čitateľnosť.
C. kategória - Vhodnosť výberu témy a spracovania materiálu s rešpektovaním dramaturgických a režijných princípov a zámeru choreografa. - Funkčné využitie odevu, obuvi a rekvizít. - Tvorivý prístup pri umeleckom spracovaní a primeranosť choreografického zámeru schopnostiam interpretov - Režijná zložka – schopnosť budovať dramatickú situáciu, stavbu mizanscén, koherentnosť a vyspelosť režijnej koncepcie, schopnosť choreografa viesť interpretov a celkový temporytmus diela. - Dramaturgická zložka diela. - Interpretačná zložka – vyspelosť interpretačného (tanečného, spevného, hudobného, dramatického) prejavu, miera korešpondovania s choreografickou koncepciou diela, narábanie s motivikou, gestikou, mimikou a posturikou, schopnosť interpretov budovať/udržať dramatickú situáciu diela. - Výtvarná zložka – scénografia choreografie/programu, kostýmová zložka, rekvizity, práca so svetlom, miera korešpondovania výtvarnej zložky s celkovým vyznením choreografie/programu. - Hudobná zložka – zvládnutie hudobnej dramaturgie choreografie/programu, miera podpory hudby pri budovaní temporytmu choreografie/programu, či ako hudobná zložka súvisí a pomáha celkovej dramaturgii. - Celkový dojem – súlad jednotlivých zložiek, výpoveď choreografie/programu a jej/jeho čitateľnosť.
Záverečné ustanovenia
Deti sú povinné prísť na súťaž v sprievode dospelej osoby (pedagóga, vedúceho súboru, rodiča alebo inej dospelej osoby), ktorá chráni ich bezpečnosť a rieši ich problémy organizačného či sociálneho charakteru. Súťažný kolektív prihlásením do súťaže vyhlasuje, že jeho súťažné dielo má vysporiadané všetky práva viažuce sa k tomuto dielu, najmä autorské práva a nevzťahujú sa na ne práva tretích osôb. Súťažiaci prihlásením do súťaže udeľuje Národnému osvetovému centru a organizátorom jednotlivých kôl súťaže bezodplatný súhlas na použitie svojho umeleckého výkonu v zmysle príslušných ustanovení Autorského zákona, a to najmä na vyhotovenie originálu i rozmnoženiny záznamu umeleckého výkonu, verejný prenos umeleckého výkonu a sprístupňovanie záznamu umeleckého výkonu verejnosti, za účelom šírenia osvetovej činnosti v pôsobnosti organizátorov jednotlivých kôl súťaže a Národného osvetového centra. Súťažiaci zároveň súhlasí s použitím svojej podobizne na propagačné účely. Súťažiaci prehlasujú, že sa oboznámili s podmienkami spracúvania osobných údajov Národným osvetovým centrom, ktoré je dostupné na www.nocka.sk alebo v Národnom osvetovom centre.
Do súťaže je potrebné sa prihlásiť cez prihlasovací systém NOC, na stránke www.nocka.sk v sekcii súťaže a prehliadky, do 19. apríla 2020.